تاسوعا و عاشورای بام از نگاه دوربین خبرگزاری ها

 

در آیین تاسوعا و عاشورای امسال چند گروه خبری با حضور در دستجات و مراسم شبیه خوانی، پوشش ویژه ای به رویدادهای این روزهای بام شکوه دادند.

 

عزاداری محرم در بام سابقه ای طولانی دارد. از روزهایی که مساجد جامع، رضویه، مهدیه، قمر بنی هاشم و حضرت ابوالفضل آماده می شدند، کم کم پوشش مردم از زن و مرد و پیر و جوان غالب می شد تا جایی که در روز نخست محرم همه یکپارچه سیاه پوش بودند و این سنتی بود تغییرناپذیر، تا جایی که فقیرترین مردم که از مال دنیا جز مقداری کشمش و گندم و جو نداشتند، همان را فروخته و سیاه می خریدند یا حتی لباس معمولی خود را با جوهر رنگ می کردند. کلاه های مردان سیاه می شد و عمامه حاجیان از رنگ زرد به رنگ سیاه تغییر پیدا می کرد.

ماه محرم همواره به عنوان روزهای خیرات و روا شدن حاجات شهرت داشته، به همین دلیل در این ایام هر کسی به وسع خود در اطعام عزاداران می کوشید. با اینکه از سالهای گذشته، روزهای زیادی طی شده، فرزندان پدران و مادران عزادار سیدالشهدا(ع) همچنان در این ایام سوگوار مصیبت های آن بزرگوارند.

در آیین تاسوعا و عاشورای امسال چند گروه خبری با حضور در دستجات و مراسم شبیه خوانی، پوشش ویژه ای به رویدادهای این روزهای بام دادند. خبرگزاری شبستان یکی از این گروههای فعال بود. تصاویر عکاس باذوق این خبرگزاری را از طریق لینک زیر مشاهده نمایید.

 

علم گردانی در خراسان شمالی

http://shabestan.ir/detail/Photo/496085

 

اجرای تعزیه در شهر بام

http://shabestan.ir/detail/Photo/496090

ارسال نظر

 

 

Back to Top